Każdy samochód osobowy zarejestrowany na terytorium naszego kraju musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Gwarantuje ono bowiem rekompensatę wszelkich strat wynikających bezpośrednio z kolizji bądź wypadku w ruchu komunikacyjnym. Dotyczy to nie tylko szkód stricte materialnych, ale również zdrowotnych (uszczerbek na zdrowiu, śmierć itp.). O tym, jak sprawdzić ważność ubezpieczenia swojego auta dowiemy się z dalszej części artykułu. 

Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową

Bardzo wiele osób planujących zakup używanego samochodu na rynku wtórnym lub uczestniczących w poważnej kolizji drogowej zastanawia się, jak sprawdzić ubezpieczenie auta. Chodzi oczywiście o potwierdzenie jego aktualności – w pierwszym przypadku w celu uniknięcia przykrych konsekwencji karnych, natomiast w drugim w celu uzyskania pewności, że pieniądze za stłuczkę zostaną wypłacone z polisy sprawcy. Najprostsze rozwiązanie polega na odwiedzeniu witryny Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu do wyznaczonej rubryki (ewentualnie numeru VIN), a na koniec podaniu daty ważności OC oraz nazwy i adresu konkretnego towarzystwa. Na podstawie tych danych otrzymamy stosowną odpowiedź. Alternatywnym pomysłem na to, jak sprawdzić ubezpieczenie auta jest wizyta na stronie rządowej www.historiapojazdu.gov.pl. Tutaj z kolei trzeba podać nr rejestracyjny, nr VIN i precyzyjną datę pierwszej rejestracji maszyny. Oprócz informacji o aktualności polisy wyskoczą inne niezwykle przydatne dane – m.in. odnośnie badań technicznych, faktycznego stanu licznika, roku produkcji, pojemności silnika, masy całkowitej czy ewentualnych zmian właścicielskich. 

Za brak OC grozi wysoka kara finansowa

Jeśli wskazane w poprzednim akapicie sposoby na to, jak sprawdzić ubezpieczenie auta nie zadowalają nas, to powinniśmy koniecznie pobrać na smartfon specjalną aplikację mobilną, która zapewnia bardzo szybki dostęp do ogromnej bazy rozmaitych świadczeń komunikacyjnych. Zweryfikujemy tam bez problemu ważność polisy, a dodatkowo ustawimy przypomnienie o zbliżającym się terminie, ściągniemy wzór umowy i poczytamy o prawidłowym zachowaniu w razie spowodowania kolizji. Logowanie do aplikacji chronione jest PIN-em, co zwiększa ogólny poziom bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że za każdy dzień zwłoki w ciągłości OC istnieje ryzyko zapłacenia sporej grzywny pieniężnej. Wynosi ona maksymalnie nawet 5600 zł. Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością wiemy już, jak sprawdzić ubezpieczenie auta.